Windows’un Tarihi

Windows’un Tarihi

Windows’un tarihi

İlk 25 yıldan önemli noktalar

1975–1981: Microsoft için düğmeye basıldı

Başlarken: Microsoft kurucu ortakları Paul Allen (solda) ve Bill GatesBaşlarken: Microsoft kurucu ortakları Paul Allen (solda) ve Bill Gates

1970’ler. Ofislerimizde daktilo kullanıyorduk. Bir belgenin kopyasını almamız gerektiğinde, teksir makinesi veya karbon kağıdı kullanıyorduk. Çok az kişinin mikrobilgisayarlardan haberi vardı, ancak iki bilgisayar meraklısı genç, Bill Gates ve Paul Allen kişisel bilgisayarların geleceğe açılan bir kapı olduğunu gördü.

1975’te Gates ve Allen Microsoft adında bir ortaklık kurdu. Yeni başlayan çoğu şirkette olduğu gibi Microsoft da işe küçük atılımlarla başladı, ancak vizyonu çok genişti. İleride her masaüstünde ve her evde bir bilgisayar olacağını öngörüyorlardı. Takip eden yıllarda, Microsoftçalışma yöntemlerimizi değiştirmeye başladı.

MS-DOS’un doğuşu

Haziran 1980’de, Gates ve Allen, şirketin yönetimine yardım etmesi için Gates’in Harvard’dan sınıf arkadaşı olan Steve Ballmer’ı görevlendirdi. Sonraki ay IBM, “Chess” kod adlı bir proje için Microsoft ile temas kurdu. Bunun üzerine Microsoft, bilgisayar donanımını yöneten veya çalıştıran ve bilgisayar donanımı ile sözcük işlemci gibi programlar arasındaki boşluğu kapatan bir yazılıma, yeni bir işletim sistemine odaklandı. İşletim sistemi, bilgisayar programlarının çalışması için bir temel oluşturacaktı. Bu yeni işletim sistemlerine “MS-DOS” adını verdiler.

1981’de MS-DOS kullanan IBM kişisel bilgisayarları piyasaya çıktığında, dünya tamamen yeni bir dil ile tanışıyordu. “C:” ve bunun gibi şifreli komutları yazmak çalışma hayatımızın bir parçası haline geldi. Kullanıcılar ters eğik çizgi (\) tuşunu keşfetti.

MS-DOS çok etkili olmuştu, ancak çoğu insan için anlaşılması oldukça zordu. İşletim sistemi geliştirmenin daha iyi bir yöntemi olmalıydı.

Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: MS‑DOS, Microsoft Disk Operating System’ın (Disk İşletim Sistemi) kısaltmasıdır.

1982–1985: Windows 1.0 yayımlandı

Windows 1.0 masaüstüMicrosoft, yeni bir işletim sisteminin ilk sürümü üzerinde çalışmaya başladı. Projenin kod adı Arabirim Yöneticisi’ydi ve piyasaya çıktından sonra da bu adın kullanılması düşünülüyordu, ancak daha sonraWindows’un kullanılmasına karar verildi, çünkü bu ad yeni sistemin temel bir özelliği olan kutular ve bilgisayar “pencereleri” için çok uygundu. Windows için ilk açıklama 1983’te yapıldı, ancak geliştirilmesi daha uzun sürdü. Sürece şüpheyle yaklaşanlar bu çalışma için “içi boş” yakıştırmasında bulunuyordu.

Tam paket Windows 1.0Tam paket Windows 1.0

İlk açıklamadan iki yıl sonra, 20 Kasım 1985’te Microsoft, Windows 1.0 olarak piyasaya çıktı. Artık MS-DOS komutları yazmak yerine, bir fareyi hareket ettirerek ve tıklatarak ekranlar ya da “pencereler” arasında gitmek istediğiniz yere ulaşabiliyordunuz. Bill Gates, “ciddi kişisel bilgisayar kullanıcıları için geliştirilen eşsiz bir yazılım…” açıklamasını yapıyordu.Bu yeni işletim sisteminde programların kullanılmasını kolaylaştıran açılan menüler, kaydırma çubukları, simgeler ve iletişim kutuları vardı. Çıkış yapmaya ve yeniden başlatmaya gerek kalmadan programlar arasında geçiş yapılabiliyordu.Windows 1.0, MS-DOS dosya yönetimi, Paint, Windows Writer, Not Defteri, Hesap Makinesi ve günlük faaliyetlerinizi yönetmenize yardım eden takvim, kart dosyası ve saat gibi çeşitli programlarla piyasa sürüldü. Hatta içinde Reversi adında bir oyun bile vardı.Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: Disketleri ve kilobaytları hatırladınız mı? Windows 1.0, minimum 256 kilobayt (KB), iki çift taraflı disket sürücüsü ve bir grafik bağdaştırıcı kartı gerektiriyordu. Birden çok program çalıştırılırken ya da DOS 3.0 veya daha yükseği kullanılırken bir sabit disk ve 512 KB bellek gerekiyordu.

1987–1992: Windows 2.0–2.11—Daha fazla pencere, daha hızlı performans

Windows 2.0 masaüstü9 Aralık 1987’de Microsoft, masaüstü simgeleri ve genişletilmiş belleği olan Windows 2.0’ı yayımladı. Geliştirilmiş grafik desteğiyle pencereler üst üste gelebiliyordu, ekran düzeni kontrol edilebiliyor ve çalışmayı hızlandıran klavye kısayolları kullanılabiliyordu. Bazı yazılım geliştiricileri, bu sürüm için ilkWindows tabanlı programlarını geliştirdi.

Windows 2.0Windows 2.0

Windows 2.0, Intel 286 işlemci için geliştirilmişti. Intel 386 işlemci piyasaya sürüldüğünde, Windows/386 genişletilmiş bellek özelliklerinden yararlandı. Sonraki Windows sürümleri kişisel bilgisayarın hızını, güvenilirliğini ve kullanılabilirliğini geliştirdi.1988’de Microsoft satışlara göre dünyanın en büyük kişisel bilgisayar yazılım firması haline geldi. Bilgisayarlar, ofis çalışanları için günlük hayatlarının bir parçası haline gelmeye başlamıştı.Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: Denetim Masası ilk kez Windows 2.0’da kullanılmaya başladı.

1990–1994: Windows 3.0–Windows NT—Grafiklerin ortaya çıkışı

Windows 3.0 masaüstü22 Mayıs 1990’da Microsoft, Windows 3.0’ı yayımladı, 1992’de ise Windows 3.1yayımlandı. İlk 2 yıl bu iki sürüm toplam 10 milyon kopya satarak en çok kullanılan Windows işletim sistemi oldular. Bu başarı, Microsoft’un planlarını gözden geçirmesine neden oldu. Sanal Bellek görsel grafikleri geliştirdi. 1990’da Windows, daha sonra yayımlanacak sürümlerine benzemeye başladı.

Artık Windows daha iyi bir performansa, 16 renkli gelişmiş grafiklere ve simgelere sahipti. 386 kişisel bilgisayarlar, Windows 3.0’ın popülerliğini arttırdı. Intel 386 işlemci için tam destek sunan bu işletim sistemiyle programlar daha hızlı çalışmaya başladı. Program Yöneticisi, Dosya Yöneticisi ve Yazdırma Yöneticisi ilk kez Windows 3.0’da kullanıldı.

Bill Gates yeni yayımlanan Windows 3.0'ı gösteriyorBill Gates yeni yayımlanan Windows 3.0’ı gösteriyor

Windows, büyük kutularda uzun kullanma kılavuzlarıyla satılan disketlerle yükleniyordu.Windows 3.0’ın popülerliği yeni Windows yazılım geliştirme setinin (SDK) yayımlanmasıyla arttı; bu set yazılım geliştiricilerinin program geliştirmeye daha fazla, aygıt sürücüleri geliştirmeye daha az odaklanmasını sağlıyordu.Windows, evlerde ve ofislerde daha çok kullanılmaya başladı ve artık Solitaire, Hearts ve Mayın Tarlası gibi oyunlar da içeriyordu. Bir reklamda şöyle deniyordu: “Artık boş vakitlerinizi değerlendirmek içinWindows 3.0’ın inanılmaz gücünü kullanabilirsiniz.”Windows for Workgroups 3.11, eşler arası çalışma grubu ve etki alanı ağ desteği sunuyordu ve kişisel bilgisayarlar ilk kez istemci/sunucu bilgi işlem teknolojisinin ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Windows NT

27 Temmuz 1993’te Windows NT yayımlandığında, Microsoft önemli bir kilometre taşını geride bırakıyordu: 1980’lerin sonunda başlayan sıfırdan yeni bir işletim sistemi geliştirme projesinin tamamlanması. Bill Gates, “Windows NT, şirketlerin işyerinde bilgisayar gereksinimleri için kullandıkları çözümlere yönelik temel bir değişimi temsil ediyor,” diyordu.

Windows 3.1’in aksine Windows NT 3.1 32 bit işletim sistemiydi, böylece en son teknoloji ürünü mühendislik ve bilim programlarını destekleyen stratejik bir iş platformu haline geliyordu.

Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: Windows NT’yi geliştiren grup ilk olarak “Portable Systems” ekibi olarak anılıyordu.

1995–2001: Windows 95—Kişisel bilgisayar rüştünü ispat etti (Internet de unutulmamalı)

Windows 95 masaüstü24 Ağustos 1995’te MicrosoftWindows 95’i yayımladı, bu işletim sistemi ilk beş haftada 7 milyon kopya sattı. Bu, Microsoft’un en çok reklam yaptığı işletim sistemiydi. Televizyon reklamlarında Rolling Stones’un “Start Me Up” şarkısıyla beraber yeni Başlat düğmesinin resimleri görünüyordu. Basın bülteni basit bir cümleyle başlıyordu: “İşte burada.”

Lansman günü: Bill Gates Windows 95'i tanıtıyorLansman günü: Bill Gates Windows 95’i tanıtıyor

Bu, faks/modemlerin, e-postanın, yeni çevrimiçi dünyanın, büyüleyici multimedya oyunların ve eğitim yazılımlarının çağıydı.Windows 95’te yerleşik Internet desteği, çevirmeli ağ, donanım ve yazılımların yüklenmesini kolaylaştıran yeni Tak ve Kullan özellikleri vardı. 32 bit işletim sistemi, gelişmiş multimedya özellikleri, mobil bilgisayarlar için daha güçlü özellikler ve entegre ağ da sunuyordu.Windows 95 yayımlandığında, dünyadaki kişisel bilgisayarların yüzde 80’inde önceki Windows ve MS-DOS işletim sistemleri kullanılıyordu.Windows 95, bu işletim sistemleri için bir yükseltmeydi. Windows 95’i kullanmak için 386DX veya daha yüksek bir işlemci (486 öneriliyordu) ve en az 4 MB RAM (8 MB RAM öneriliyordu) gerekiyordu. Hem disket, hem de CD-ROM biçimi için yükseltme sürümleri mevcuttu. 12 dilde sunulmuştu.Windows 95, Başlat menüsü, görev çubuğu ve her pencerede simge durumuna küçültme, ekranı kaplama ve kapatma düğmelerinin yer aldığı ilk işletim sistemiydi.

Windows 95Windows 95

Internet dalgasını yakalamak

1990’ların başında, teknoloji uzmanları tüm dünyadaki bilgisayarlara bağlanabilen, ağların oluşturduğu bir ağ olan Internet’ten bahsediyordu. 1995’te Bill Gates, “Internet Gel-Git Dalgası” başlıklı bir yazı yayımladı ve Internet’in “kişisel bilgisayarın ortaya çıkışından beri en önemli gelişme” olduğunu bildirdi.

1995 yazında, Internet Explorer’ın ilk sürümü yayımlandı. Tarayıcı, World Wide Web’de alan kapmak için yarışanları bir araya getirdi.

Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: 1996’da, MicrosoftWindows 95 için Flight Simulator’ı yayımlandı, böylece bu ürün 14 yıllık geçmişinde ilk kez Windows için yayımlanmış oldu.

1998–2000: Windows 98, Windows 2000, Windows Me

Windows 98

Windows 98 masaüstü25 Haziran 1998’de yayımlanan Windows 98, kullanıcılar için özel olarak tasarlanan ilk Windows sürümüydü. Kişisel bilgisayarlar ofislerde, evlerde yaygın olarak kullanılıyordu, çevrimiçi olabileceğiniz Internet kafeler de ortaya çıkmaya başlamıştı. Windows 98 “Daha İyi Çalışan, Daha Rahat Kullanılan” bir işletim sistemi olarak tanıtılmıştı.

Windows 98 ile bilgisayarınızda ve Internet’te aradığınız bilgiyi daha rahat bulabiliyordunuz. Daha çabuk açılıp kapanan programlar, DVD disklerin ve evrensel seri yol (USB) aygıtlarının okunması için destek, bu işletim sistemi için geliştirilen özelliklerden yalnızca birkaçıydı. Programları Başlat menüsüne gitmenize ve masaüstüne bakmanıza gerek kalmadan çalıştırmanızı sağlayan Hızlı Başlat çubuğu da ilk kez bu işletim sisteminde kullanıldı.

Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: Windows 98, MS-DOS tabanlı son sürümdü.

Windows 98Windows 98

Windows Me

Windows Me medya deneyimiEvde kullanım için tasarlanan Windows Me, önceki sürümlerle karşılaştırıldığında sayısız müzik, video ve ev ağı özellikleri ve güvenilirlik üzerine geliştirmeler sunuyordu.

İlk kez bu işletim sisteminde kullanılanlar: Kişisel bilgisayarınızın yazılım yapılandırmasını sorunun oluştuğu zamanın öncesine ayarlayan Sistem Geri Yükleme. Windows Movie Maker, kullanıcıların dijital olarak ev videoları düzenlemesini, kaydetmesini ve paylaşmasını sağlıyordu. Microsoft Windows Media Player 7 teknolojisiyle, dijital medya bulunabiliyor, düzenlenebiliyor ve yürütülebiliyordu.

Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: Teknik olarak, Windows Me, Windows 95 kod tabanını kullanan son Microsoft işletim sistemiydi.Microsoft bundan sonra geliştirilecek tüm işletim sistemi ürünlerinin Windows NT ve Windows 2000 çekirdeğini temel alacağını açıkladı.

Windows 2000 Professional

Windows 2000 ProfessionalWindows 2000Professional

Windows NT Workstation 4.0’a yönelik bir yükseltmenin çok ötesinde olan Windows 2000 Professional, iş için kullanılan tüm masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Windows 95, Windows 98 ve Windows NT Workstation 4.0’ı değiştirmek üzere tasarlanmıştı. Başarısı kanıtlanmış Windows NT Workstation 4.0 kod tabanı temel alınarak geliştirilen Windows 2000güvenilirlik, kullanım kolaylığı, Internet uyumluluğu ve mobil bilgisayarlar için önemli yenilikler yaptı.

Gelişmiş ağ ve kablosuz ürünler, USB aygıtları, IEEE 1394 aygıtları ve kızılötesi aygıtları gibi çok sayıda Tak ve Kullan donanımını destekleyen Windows 2000 Professional, donanım yükleme işlemlerini de kolaylaştırdı.

Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: Geliştirme sırasında, Windows 2000 için yürütülen gecelik stres testi, 1500 bilgisayarda üç aylık çalışma zamanına eşitti.

2001–2005: Windows XP—Sağlam, kullanışlı ve hızlı

Windows XP Home Edition masaüstü25 Ekim 2001’de, kullanışlılığı ve Yardım ve Destek hizmetlerini temel alan yeniden tasarlanmış bir görünümle Windows XP yayımlandı. 25 dilde sunulmuştu. 1970’lerin ortalarından Windows XP’nin yayımlanmasına kadar dünya çapında yaklaşık 1 milyar kişisel bilgisayar satıldı.

Windows XP, sonraki yıllarda Microsoft’un en çok satan ürünlerinden biri olacaktı. Hem hızlı, hem de sağlamdı. Başlat menüsü, görev çubuğu ve Denetim Masası’nı kullanmak daha kolay hale gelmişti. Bilgisayar virüsleri ve korsanları daha bilinir hale gelmiş, ancak güvenlik güncellemeleri bunların neden olduğu korkuları azaltmıştı. Kullanıcılar, şüpheli ek ve virüsler hakkındaki uyarıları anlamaya başlamıştı. Yardım ve Destek’e daha çok önem verilmişti.

Paketli hali: Windows XP Professional perakende mağazalarındaPaketli hali: Windows XP Professional perakende mağazalarında

Windows XP Home Edition, sık kullanılan özelliklere erişimi kolaylaştıran açık, basitleştirilmiş bir görsel tasarım sundu. Evde kullanım için tasarlanan Windows XP Ağ Kurulum Sihirbazı, Windows Media Player, Windows Movie Maker gibi yenilikler ve geliştirilmiş dijital fotoğraf özellikleri sağladı.Windows XP Professional, Windows 2000’nin sağlam temelini kişisel bilgisayar masaüstünde kullanarak güvenilirliği, güvenliği ve performansı arttırdı. Yeni bir görsel tasarıma sahip olan Windows XPProfessional’da, uzak masaüstü desteği, şifreleme dosya sistemi, sistem geri yükleme ve ağ özellikleri gibi iş ve ev bilgisayarları için gelişmiş özellikler vardı. Kablosuz 802.1x ağ desteği, Windows Messenger ve Uzaktan Yardım, mobil kullanıcılar için geliştirilen özelliklerden yalnızca birkaçıydı.Bu yıllarda Windows XP için birkaç sürüm yayımlandı:Windows XP 64-bit Edition (2001), Microsoft’un 64 bit işlemciler için geliştirildiği ilk işletim sistemiydi ve film özel efektleri, 3B animasyonlar ve bilim programları gibi büyük belleklerin gerekli olduğu projelerde kullanılmak üzere tasarlandı.Windows XP Media Center Edition (2002), eğlenceli özellikler sunmak üzere ev bilgisayarları için tasarlandı. Internet’te gezinebiliyor, televizyonda canlı yayınları takip edebiliyor, dijital müziğin ve video koleksiyonlarının keyfini çıkarabiliyor ve DVD izleyebiliyordunuz.Windows XP Tablet PC Edition (2002) kalem tabanlı bilgisayar hayalini gerçekleştirdi. Tablet bilgisayarlarda, el yazısının tanınması için dijital bir kalem vardır, bununla birlikte fare veya klavye de kullanılabilir.Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: Windows XP, 45 milyon kod satırından derlendi.

2006–2008: Windows Vista—Akıllı güvenlik

Windows Vista masaüstü2006’da, o zamana kadarki en güçlü güvenlik sistemine sahip olan Windows Vista yayımlandı. Kullanıcı Hesabı Denetimi, zararlı olabilecek yazılımların bilgisayarınızda değişiklik yapmasını engelliyordu. Dizüstü bilgisayar satışları ve güvenlik ihtiyaçları giderek artıyordu, bu nedenle Windows Vista Ultimate sürümüne dahil olan BitLocker Sürücü Şifrelemesi bilgisayarınız için daha gelişmiş veri koruması sağlıyordu. Giderek daha fazla kullanıcı kişisel bilgisayarlarını dijital medya merkezleri olarak kullanmaya başladığı için,Windows Vista’da Windows Media Player için gelişmiş özellikler sunuldu. Burada kullanıcılar televizyon izleyebiliyor, fotoğraf görüntüleyip gönderebiliyor ve videolar düzenleyebiliyordu.

Windows Vista UltimateWindows Vista Ultimate

Windows Vista’da tasarım büyük bir rol oynuyordu, görev çubuğu gibi özellikler ve pencerelerin etrafındaki kenarlıklar yeni bir görünüme kavuşmuştu. Aramaya büyük önem verilmiş ve kullanıcıların bilgisayarlarındaki dosyaları daha çabuk bulmaları sağlanmıştı. Windows Vista için her birinde farklı özellikler olan yeni sürümler de yayımlandı. Bu işletim sistemi, 35 dilde sunulmuştu. Yeniden tasarlanan Başlat düğmesi, ilk kezWindows Vista’da kullanıldı.Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: Yayımlandığında, 1,5 milyondan fazla aygıt Windows Vista ile uyumluydu.

2009’dan Günümüze: Windows 7 ve daha fazlası…

Windows 7 masaüstü2000’lerin sonunda kablosuz bir dünya oluşmaya başladı. Ekim 2009’daWindows 7 yayımlandığında, dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlardan daha fazla satıyordu ve kahve dükkanları gibi kablosuz bağlantı sunulan yerlerde çevrimiçi olmak mümkündü. Kablosuz ağlar ofiste veya evde oluşturulabilir.

Windows 7’de, pencerelerle çalışmak için yeni yöntemler sunan Snap, Peek ve Shake gibi birçok özellikvardır. Web’e göz atmak, fotoğraflar arasında geçiş yapmak, dosya ve klasör açmak için parmaklarınızı kullanmanızı sağlayan Windows Dokunma, bu işletim sistemi için geliştirilmiş bir özelliktir. Kişisel bilgisayarınızdan müzik setine veya TV’ye müzik, video ve fotoğraf akışı sağlayabilirsiniz.

Windows 7, 2010 sonbaharına kadar saniyede yedi kopya sattı ve böylece gelmiş geçmiş en hızlı satılan işletim sistemi oldu.

Yeni Windows 7 görev çubuğundaki geliştirmeler canlı küçük resim önizlemelerini içerir.Yeni Windows 7 görev çubuğundaki geliştirmeler canlı küçük resim önizlemelerini içerir.

Bilgisayar tutkunları için küçük bir not: Windows 7, yayımlanmadan önce 8 milyon beta testçisi tarafından değerlendirildi.

Sırada ne var?

Çoğu dizüstü bilgisayarda DVD’ler için bir yuva yok ve bazılarında geleneksel sabit diskler yerine katı hal sürücüleri var. Neredeyse her şey akışla sağlanıyor, flash sürücülere veya çevrimiçi dosya paylaşma ve depolama alanı “Bulut”a kaydediliyor. Windows Live, fotoğraflar, filmler, anlık ileti, e-posta ve sosyal ağa yönelik ücretsiz program ve hizmetlerden oluşur. Windows ile tamamen tümleşiktir, böylece kişisel bilgisayarınızdan, telefonunuzdan ve web’den iletişim kurmanızı veWindows’u Bulut’a taşımanızı sağlar.

Bu arada, Windows’un yeni sürümü için çalışmalar başladı.

Bu yazıyı beğendiysen butonuna tıklayabilirsin.

admin

Yazar

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir